مزایا و معایب چاپ یووی

مزایا و معایب چاپ یووی

تا کنون روش ‌های چاپ متنوعی ایجاد شده که هر کدام کاربرد های تقریباً محدودی داشته اند و با استفاده از دستگاه ‌هایی که بر اساس این متد ها کار می‌ کردند بر روی طیف مشخصی از مواد که با آن چاپ سازگار بود می ‌توانستند طراحی ‌های متنوع را چاپ کنند.

 امروزه کشف و ارتقای قابلیت چاپ به وسیله دستگاه‌ های چاپ یووی بسیار محبوب و مورد استفاده است.

چاپ یووی یکی از شگفت ‌آورترین فرآیند های چاپی است که تا کنون ایجاد شده ‌است.

محدودیتی در انجام آن بر روی اکثر مواد نیست، لذا در اکثر کارکرد های متنوع از آن جهت سفارشی‌ سازی محصولات بهره می ‌برند.

کاربرد های متنوعی برای این چاپ تعریف‌ شده است. با استفاده از این روش چاپ می‌ توان انواع متون، طراحی ‌ها، تصاویر و لوگو را بر روی انواع متریال به کار برد.

 سفارشی ‌سازی و چاپ بر روی تمامی موارد زیر با این روش امکان ‌پذیر است.

 لوازم جانبی موبایل مانند قاب گوشی، کیف، جعبه ‌های هدایا، لوازم هدیه مانند سررسید، خودکار، کارت ‌ویزیت، بروشور، کاتالوگ، دفتر، تجهیزات ورزشی، بسته ‌بندی‌ ها، لوازم‌ تزیینی خانگی، مقوا، فیلم، بنر، چاپ بر روی انواع ابزارهای تبلیغاتی همچون لایت باکس‌، منوی رستوران، آلات موسیقی چوبی و پلاستیکی و بسیاری از موارد دیگر.

 همانگونه که اشاره شد محدودیتی برای این روش وجود ندارد و هر وسیله دلخواهی را می‌توان با چاپ یووی طراحی و سفارشی ساخت. در ادامه به معرفی مزایا و معایب چاپ یووی خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

مزایای چاپ یووی

از جمله مزایای چاپ یووی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چاپگر های UV محدودیت‌ هایی که روش ‌های سنتی چاپ و لزوم استفاده از کاغذ و مشخصات خاصی که اعمال می‌کرد را کنار زده ‌است و بر خلاف آن‌ ها با این روش چاپ می ‌توان بر روی اجسام با ضخامت ‌های متفاوت یعنی بر روی اجسام بسیار نازک و یا بسیار ضخیم نیز چاپ انجام داد.
 • در چاپگر های UV فلت بد می ‌توان ارتفاع نازل را نیز تنظیم نمود و بدین گونه بر روی طیف وسیعی از مواد از جمله سنگ، چوب، چرم، کاغذ، شیشه، فلز، پلاستیک و غیره چاپ کرد و محصولات نهایی را با عملکرد چاپ عالی به دست آورد.
 • در روش‌ های دیگر همچون چاپگر های جوهر افشان متریال و جوهر های چاپ برای تثبیت نیاز به حرارت دیدن دارند همین امر سبب می‌ شود که آن را تنها بتوان بر روی موادی به کار برد که به گرما حساس نیستند.

اما در چاپ یووی به دلیل این‌که چاپگر گرمای اضافی تولید نمی‌ کند می‌توان آن را بر روی تمامی مواد حساس به گرما نیز به کار برد بدون نگرانی از تغییر شکل آن ‌ها که ممکن است با حرارت  دیدن آسیب ببینند.

 • مواد در برای چاپ UV نیاز به آماده‌ سازی و طی کردن فرآیند قبل ‌از چاپ ندارند. بنابراین جزء فرآیند های ساده ای است که می ‌تواند نیاز های مدرن را در کنار تنوع بالا ارائه کند.
 • مرکب ورودی در چاپگر کمتر از سایر چاپگر ها مصرف می‌ شود که سبب کاهش در هزینه های اولیه برای دارندگان دستگاه خواهد شد.
 • اگرچه فرآیند اعمال طرح ممکن است کمی طول بکشد اما در نهایت پس از پایان کار طرح نیاز به قرار گرفتن در معرض هوا برای خشک شدن ندارد. بنابراین شاید بزرگ ‌ترین مزیتی که با یووی به دست می‌آید امکان چاپ سریع و خشک شدن مرکب به دلیل ماهیت آن در عرض چند ثانیه است، به صورتی که بعد از اعمال جوهر بر روی ماده و خشک شدن توسط لامپ UV نیاز نیست زمانی برای خشک شدن مرکب به آن اختصاص داد، در نتیجه آن را برای مراحل بعدی پردازش بدون معطلی می ‌توان آماده در نظر گرفت.
 • عمر چاپ یووی و ماندگاری آن طولانی ‌مدت است و نتایج از کیفیت بالایی برخوردار است.
 • مناسب برای چاپ دو طرفه است به‌ گونه ‌ای که اثر مرکب به سمت دیگر نفوذ نمی ‌کند.
 • چاپ یووی را می ‌توان برای بسیاری از انواع کاغذ و فیلم‌ های پلی ‌اتیلن به کار برد اما برخی از متخصصین معتقدند که این روش را فقط برای سطوح غیر جاذب مناسب هستند.
 • برخی مزایای دیگر چاپگر یووی متوجه دارندگان آنست چرا که عمر لامپ ‌های ال ‌ای ‌دی آن بیشتر و مصرف انرژی پایینی دارد. جوهر ورودی کمتری لازم دارد و گزینه‌ای مقرون ‌به‌ صرفه در کنار کارایی زیاد و امکان تولید انواع موارد تبلیغاتی را فراهم میکند.
 • جوهر های یووی سازگاری بسیاری با محیط‌ زیست دارند. جوهر های دیگر چاپ مبتنی بر حلال و یا بر پایه آب هستند که نیاز به خشک کردن دارند و بعد از خشک شدن آن حدود چهل درصد از حجم مرکب در هنگام فرآیند هوا خشک و یا پخت از بین می‌رود.
 • جوهر های چاپ یووی در هوا خشک نمی ‌شوند و خاصیت تبخیری ندارند و تنها زمانی به حالت جامد تبدیل می‌شوند که در معرض تابش ماورا بنفش قرار بگیرند.

 در این ‌صورت صد درصد از حجم جوهر ثابت باقی ‌مانده و به صورتی قابل‌ توجه، هزینه چاپ را کاهش می ‌دهد.

 • یکی از مزایای چاپ یو وی امکان ایجاد الگو ها و بافت ‌های سه‌ بعدی و برجسته است. انواع طراحی ‌های پیچیده را می ‌توان بدین وسیله اجرا کرد و طراحی‌های سه‌ بعدی بدست آورد.
 • عملکرد خوب به واسطه چسبندگی مرکب یووی و ایجاد چاپ قوی و دارای مقاومت است.
 • پایداری چاپ یووی بسیار مناسب است.
 • نسبت ‌به نور و خراش و ساییدگی مقاوم است این مزیتی مفید در بیشتر ابزار های تبلیغاتی همچون لایت باکس هایی که در فضای بیرونی قرار می‌گیرند به حساب می‌آید.
 • بسیار کارآمد است نه‌تنها می‌ توان آن را بر روی کاغذ و مقوا به کاربرد بلکه در طیف وسیعی از بستر ها مانند پلاستیک کم جذب و یا غیر جاذب، فویل فلزات و سایر موارد قابل ‌اجرا است.

معایب چاپ یووی

در کنار تمامی مزایایی که با  این چاپ به دست می‌آید برخی معایب نیز متوجه این روش است. از جمله معایب چاپ به روش یووی عبارتند از:

 • اعمال جوهر در چاپگر یووی و پردازش رنگ ‌ها کمی ممکن است طولانی باشد و حداکثر از شش تا یازده رنگ می‌تواند در نازل ‌ها قرار بگیرد. ترکیب آن ها ممکن است کمی وقت گیر باشد. با این ‌حال کیفیت بسیار خوبی را ارائه می ‌دهد.
 • قیمت بالاتر نسبت ‌به روش ‌های دیگر چاپ شاید مهم ‌ترین معایب چاپ یووی برای متقاضیان انجام آن باشد.

 البته باید در نظر گرفت که جوهرهای یووی و تجهیزات آن نسبت‌ به روش‌ های دیگر قیمت بالاتری نیز دارند آن ‌هم به دلیل کیفیتی است که در نهایت ارائه می ‌دهند.

 • جوهر های یووی قبل ‌از خشک شدن اغلب مضر هستند لذا هنگام کار با آن باید سعی شود که در تماس با پوست قرار نگیرد.
 • چاپ یووی برای اعمال بر روی برخی مواد ضد آب و روغنی دارای محدودیت است و این سطوح نمی ‌توانند جوهر را بپذیرند.
 • نگهداری از جوهرهای یو وی تحت دما و محافظت خاصی باید صورت بگیرد.

در این مطلب تلاش شد مزایا و معایب چاپ یووی به عنوان یکی از بهترین و مدرنترین روش های چاپ مورد بررسی قرار داده شود.

اگر قصد انجام چاپ با این روش برروی محصولات خود را دارید بدون شک شرکت عرفان تمامی مراحل طراحی و اجرای چاپ را با پیشرفته ترین دستگاه های چاپ یووی ارائه می نماید.

جهت برخورداری از خدمات این مجموعه با شماره های موجود در سایت تماس حاصل نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button