نکات مهم در طراحی و ساخت تابلو مغازه

نکات مهم در طراحی و ساخت تابلو مغازه

راه ‌اندازی یک کسب ‌و کار جدید و گسترش آن در ابعاد گسترده‌ تر نیازمند یک استراتژی برندسازی و بازاریابی کامل و قوی در ایجاد تابلوی معرفی جذاب برای کسب ‌و کار است. با به ‌کارگیری ایده‌ های خلاقانه، اصول و قوانین و نکات مهم در طراحی و ساخت تابلو مغازه به‌ سرعت می ‌توان نام برند و لوگوی تجاری را گسترش داده و مشتریان زیادی را جذب کرد.

تابلو های درب مغازه و فروشگاه ابزارهای مناسبی برای نمایش تصاویر و حروف ایده‌آل هستند. پیاده ‌سازی این علائم نیازمند ایده و اصول خاصی است که به ‌کارگیری صحیح آن در طراحی تابلو قطعاً توجه بسیاری از عابران و مشتریان را جلب خواهد کرد.

نکات طراحی و ساخت تابلو مغازه

در ادامه لیستی از راهکارها، قواعد و مهم ترین نکات مهم در طراحی و ساخت تابلو مغازه که لازم است حتماً به ان ها توجه داشته باشید، ارائه شده اند.

 • ابعاد حروف

 هدف از ایجاد و استفاده تابلو های مغازه‌ ها این است که مشتریان متوجه شوند کسب ‌و کار شما در چه مورد است. هر مشتری بیش ‌از ۵ ثانیه صرف خواندن علائم نمی‌کند لذا باید با ایجاد یک استراتژی چشم ‌نواز بتوان مشتری بالقوه ایجاد کرد.

یک قانون مهم در طراحی حروف، تصاویر و اندازه به ‌شرح زیر است:

برای هر فاصله‌ سه ‌متری ارتفاع حروف ابعاد آن ۳۰ سانتی‌ متر باید باشد. رعایت این اصل یک تصویر و حروف واضح و خوانا برای دید تابلو ایجاد می ‌کند. مطالعات نشان می ‌دهد که حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد از تابلو باید به ‌عنوان فضای سفید برای خوانایی بیشتر استفاده شود.

 • دید تابلو

در انتخاب محل نصب باید دقت کرد تابلو نباید زیر سیم‌ کشی برق و یا نور کم و تاریک باشد. البته تابلو حروف برجسته اغلب دارای نورپردازی عالی هستند که در تاریکی به‌ وضوح نمایش دارند. تنها باید آن را در موقعیتی قرار داد تا مانعی بر سر راه دید آن قرار نداشته باشد و به ‌اندازه کافی تمام اجزا و علائم درج‌ شده از متن لوگو و تصاویر همگی قابل‌ مشاهده باشند.

 • رنگ بندی

 رنگ بندی تابلو عاملی محرک برای ایجاد یک تابلوی زیباست. نقش ترکیب و انتخاب رنگ در تأیید و به خاطر ماندن هویت برند بسیار تأثیر گذار است. مطالعات نشان می ‌دهد حدود ۸۰ درصد از شناخت یک برند با رنگ انجام می ‌شود. بنابراین نقش رنگ ‌ها در جذب مشتری را نباید دست‌کم گرفت.

 ترکیب رنگ حروف و تضاد آن با پس‌ زمینه تابلو همیشه بهترین تطابق را ایجاد می‌ کند. اما باید یک نکته را در نظر داشته باشید. این‌ که حروف با رنگ تیره انتخاب نکنید. انتخاب رنگ‌ های روشن تابلو اغلب در جلب نظر عابران موفق ‌تر عمل می‌کند. یک ‌رنگ غالب با کنتراست‌ ها و برجسته ‌سازی مناسب را انتخاب کنید.

 • اندازه تابلو

 بزرگ ‌ترین مشکل در طراحی تابلو تصمیم‌ گیری در خصوص ابعاد و اندازه مناسب و مقیاس آن‌ است. در نظر گرفتن مکان نصب خود به‌ خود تعیین‌ کننده ابعاد است.

 درست است که هرچه تابلو بزرگ‌ تر باشد بیشتر امکان دارد دیده شود اما رعایت اندازه عالی، مقیاس مناسب فاصله دقیق حروف فاکتورهای کلیدی در برجسته ‌سازی طراحی تابلو هستند.

 • فونت

فونت ها درست به ‌اندازه کلمات و حروف به ‌کار رفته در تابلو می ‌تواند معنی را منتقل کنند. انتخاب سبک فونت صحیح مهم است. یک فونت خوب نیازی به زمانی برای خواندن ندارد زمانی ‌که فونت انتخابی با طراحی گرافیکی مناسب و رنگ خوب ترکیب شود به ‌راحتی چشم آن را دنبال می‌ کند و می ‌تواند راحت ‌تر خوانده شود.

 این فاکتور در تابلو سر در مغازه که در فضای باز قرار دارد بسیار اهمیت دارد. فونت باید بهترین کیفیت از لحاظ خوانایی را داشته باشد. فونت ‌های نامناسب دارای جزئیات بیشتر از حد هستند و ظاهر شلوغ و درهم به وجود می ‌آورند. این تصور که هر چه کلمات و حروف بزرگ‌ تر باشد چشم زودتر آن را می ‌بیند، کاملاً غلط است. در عوض فاکتور اصلی در این باره استفاده از فونت مناسب است.

 • طراحی علائم خلاقانه

 رنگ‌ های اصلی طبیعت یک عامل محرک هستند و کمک می‌کنند رنگ‌ های مناسب را با کنتراست مؤثر پیدا و انتخاب کنید. انتخاب رنگ آبی برای پس‌زمینه به دلیل هم‌ رنگی با رنگ آسمان خواندن حروف را برای مخاطبین دشوار می‌کند.

 • تابلو مینیمال و ساده

 یکی از نکات اثربخشی تابلوها ساده نگه ‌داشتن آن است. پر کردن تابلو با حروف و اطلاعات بیش ‌از حد سبب سردرگمی خواهد شد. یک نقطه کانونی دقیق می ‌تواند میزان اثر بخشی تابلو را افزایش دهد. درک خوب از فعالیت و تمرکز بر روی نکات کلیدی در طراحی لوگو و طراحی حروف در تابلو سبب جذابیت آن خواهد شد.

 • طراحی و اجرای خلاقانه تابلو حروف برجسته

ازجمله برترین و پرکاربردترین نوع تابلوسازی استفاده از تابلو حروف برجسته است. تابلوهای حروف برجسته محبوب ‌ترین ابزارها و علائم در معرفی و تبلیغ یک مغازه و فروشگاه هستند. بنابراین اجرای خلاقانه آن باید به افراد کاردان سپرده شود.

ساخت تابلو علاوه ‌بر توانایی در اجرا و چگونگی نحوه ساخت و ترکیب مواد بیشتر نیازمند تسلط به قواعد هنری و زیبایی ‌شناسی است. سازنده حروف برجسته پیش ‌از این ‌که توانایی در اجرا داشته باشد نیازمند این است که شناخت کاملی از طیف رنگی و نحوه‌ ترکیب و به‌ کارگیری رنگ ‌های مناسب نحوه طراحی و انتخاب صحیح فونت و حروف را داشته باشد.

ازآنجایی‌که تابلوی حروف برجسته اغلب نورپردازی می ‌شوند، تولید کننده توانایی لازم برای به‌ کارگیری صحیح و نحوه قرارگیر ی نوارهای روشنایی را باید داشته باشد.

 • خلاقیت در برش

 برش دقیق و حرفه ‌ای و استفاده از ابزارها و دستگاه برش دقیق لیزری و CNC در اجرای ظریف و بدون نقص حروف بسیار مهم است. برش خمیدگی مناسب حروف و لبه ‌ها برای ایجاد لبه ظریف و کارآمد در ساخت ابزار اهمیت خاصی برخوردار است.

 • به‌ کارگیری مواد مناسب

 متریال ‌های مختلفی همچون ورق ‌های کامپوزیت، PVC، پلکسی ‌گلاس، وینیل، چوب، ام دی اف، ورق آلومینیوم، چنلیوم و…  در ساخت حروف به کار می ‌روند.

 شناخت دقیق ترکیب مناسب برای حروف و قرارگیری تابلو در فضای باز سبب می ‌شود تابلو جذابیت لازم را داشته باشد. از جمله محبوب‌ ترین انواع حروف برجسته عبارت‌اند: از حروف برجسته چنلیوم، کامپوزیت، لبه سوئدی، فلزی، تابلو لاسوگاسی، کریستال، RGB ستاره‌ ای و…

 این که کدامیک از موارد بالا انتخاب مناسب ‌تری برای تابلوی کسب ‌و کار باشد، همگی به این برمی‌گردد که فعالیت آن بر چه اساسی است و این ‌که در چه مکانی قرار گرفته و از رنگ و متریال باید با ترکیب مناسب انتخاب شود تا بیشترین تأثیر بر ذهن بیننده را داشته باشد.

 • نحوه نورپردازی

 مهم‌ترین قسمت در ساخت تابلو حروف برجسته نحوه نورپردازی و استفاده از نور مناسب است. اغلب برای نورپردازی حروف تابلوهای بیرونی از نوارهای ال ‌ای ‌دی، و لامپ های ادیسونی استفاده می ‌شود. گاهاً نیز می ‌توان از لامپ‌ های RGB که طیف کاملی از رنگ ها را نشان می‌ دهد استفاده کرد.

در این مقاله تلاش شد نکات مهم در طراحی و ساخت تابلو مغازه جهت انتخاب و سفارش یک تابلوی مناسب با کسب و کار شما عزیزان ارائه شوند.

شرکت عرفان طراح، تولید کننده و مجری انواع لایت باکس و تابلو حروف برجسته با توجه به نکات مهم در طراحی و ساخت تابلو مغازه مدرن ترین و متناسب ترین تابلو با کسب وکار شما را با تیم طراحی حرفه ای خواهد ساخت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های موجود در سایت تماس حاصل نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button