نکاتی برای داشتن علائم تبلیغاتی مؤثر

علائم تبلیغاتی مؤثر

علائم تبلیغاتی ابزار های مفید و مؤثر بازاریابی هستند که می‌ توانند پیام و اهداف یک کسب ‌و کار را با یک نگاه به مردم معرفی کنند.

 این علائم می ‌تواند شامل بنر، لایت باکس، تابلو حروف برجسته، بیلبورد و هر نوع تابلوی دیگری باشد که در خیابان پاساژ و در هر فضای بیرونی نصب می ‌شود. در این مطلب پیشنهاداتی عنوان می‌شود که بدانید چگونه می‌توان یک علائم تبلیغاتی مؤثر داشت.

نکاتی برای داشتن تابلو تبلیغاتی مؤثر

برای تأثیرگذاری بر ذهن مخاطب و ایجاد حس کنجکاوی و با به‌ کارگیری قواعدی می ‌توان رهگذران را به مشتریان بالقوه بدل کرد. از جمله نکاتی که لازم است تابلو های تبلیغاتی دارا باشند تا به علائم تبلیغاتی مؤثر تبدیل شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دید خوب

یک علامت تبلیغاتی مؤثر باید به ‌اندازه کافی بزرگ باشد تا نه ‌تنها از نزدیک بلکه از دور نیز قابل ‌مشاهده باشد. وظیفه تابلو جلب توجه حداکثری مشتریان است. مهم نیست که طراحی تبلیغات در کدام یک از بستر های تبلیغاتی مانند: بنر، پوستر، بیلبورد، لایک باکس قرار می ‌گیرد بلکه مهم این است که اطلاعاتی که باید را منتقل کند و این اطلاعات از ویژگی مختصر بودن و وضوح با حداکثر محتوای اطلاعات برخوردار باشد.

 متن باید به‌ گونه ‌ای دیزاین شود که نام شرکت و پیشنهاد ارتباط را سریعاً منتقل کند. تبلیغاتی که در فضای باز در قالب یک صفحه نمایش دارد نباید پیچیده باشد. بدون شک هیچ فردی با صبر و حوصله به تمام جزئیات دقت نخواهد کرد، چرا که افراد در خیابان در حال گذرند در نتیجه زمان تعامل آن ‌ها با اطلاعات بسیار اندک است.

 • ساده و مینیمال

محتوایی که در تابلو قرار است گنجانده شود باید ساده و خوانا باشد و نباید با کلمات و اطلاعات زیاد درهم ریخته پر شود.

بهتر است که تنها شامل ۳ تا ۵ کلمه کلیدی اصلی باشد.

 اغلب تابلو های مینیمال هم سبب جلب و حفظ توجه می ‌شوند و تأثیرگذارند و هم در خاطر می ‌مانند.

 بنابراین جزئیات غیر ضروری را حذف کنید و تمرکز خود را بر روی چند عنصر اصلی بگذارید.

تبلیغات ساده اغلب به دلیل هوشمندی خودنمایی می ‌کنند با به ‌کارگیری المان‌ های کمتر اما مؤثر می‌ توان یک تابلوی خلاق و ساده داشت.

 • تأثیرگذاری با رنگ

از جمله مهم ‌ترین جنبه و بخشی از یک تابلوی تبلیغاتی رنگ آن است. رنگ برای جنبه نام تجاری تابلو حیاتی و مهم است زیرا به‌ یاد ماندنی ‌ترین المان است. بنابراین چند توصیه برای طراحی این است که:

 1. نباید از رنگ‌ های متنوع، بی ‌رنگ و بی‌ ربط استفاده کرد.
 2. مقدار بهینه برای رنگ دو تا چهار رنگ است.
 3. ترکیب رنگ صحیح نباید فراموش شود.
 4. ایجاد کنتراست نیز مهم است.
 5. از رنگ‌ های مکمل استفاده کنید چرا که تضاد سبب می ‌شود متن و اجزا به ‌خوبی تفکیک‌ شده و از فاصله دور نیز به ‌خوبی نمایان باشد.
 6. معنی و پیامی که هر رنگ منتقل می ‌کند باید درک شود. به‌ عنوان مثال رنگ سبز بیانگر سلامتی است و اغلب برای محصولات غذایی و برای سلامت محصول استفاده می ‌شود.
 7. رنگ پس ‌زمینه تابلو با سایر اجزاء شامل متن و تصاویر نباید شبیه به هم انتخاب شود.
 8. چنانچه برند بر روی رنگ خاصی تمرکز دارد آن را به کار ببرید و بر روی آن متمرکز شوید.
 • توجه به محل نصب

مکان نصب را در نظر بگیرید. جایی ‌که قرار است تابلو به نمایش گذاشته شود برای موفقیت آن حیاتی است.

 علائم تبلیغاتی مؤثر باید از یک محیط پیچیده و شلوغ متمایز باشد. بهترین محل نصب نزدیک به خیابان است تا دید خوبی داشته باشد.

 البته نوع علائم تبلیغاتی به ‌طور خودکار تعیین ‌کننده محل نصب نیز هستند. مثلاً لایت باکس ‌ها و تابلو حروف برجسته برای قرارگیری در هر دو فضای داخلی و بیرونی مناسب اند. آن ‌ها را می‌ توان در پاساژ ها، فروشگاه ‌ها، مراکز حمل ‌و نقل، خیابان، دیوار های بیرونی یک ساختمان، ایستگاه ‌ها و هر مکانی که شانس دیده شدن دارند نصب کرد.

 از همه مهم‌ تر نصب آن باید در مکانی باشد که مانعی در سر راه دید تابلو نباشد.

 • برندسازی

اهمیت برندسازی در بازاریابی بسیار مهم است. ثبات در تبلیغات راهی است که به مشتریان حضور همیشگی شما را اعلام کرده و سبب می ‌شود مشتریان شما را بشناسند. علائم تبلیغاتی مؤثر مانند سایر اشکال تبلیغات، توسعه‌ دهنده برند یک تجارت هستند. بنابراین باید به گونه ای طراحی شوند که مردم بدانند تبلیغ مربوط به چه کسب ‌و کاری است.

 نکته‌ کلیدی این است که مخاطب بتواند بلافاصله برند شما را با دیدن علائم تبلیغاتی شما بشناسد.

 اکثر تبلیغات فقط برای مدتی کوتاه توجه مردم را به خود جلب می ‌کند. بنابراین از این شانس که در مدت ‌زمان محدود با علائم تبلیغاتی به دست می‌آورید، در به خاطر ماندن خود در ذهن مشتریان استفاده کنید تا برند شما بیشتر شناسانده شود. این زمان است که پس ‌از پایان دوره تبلیغات هنوز در جذب مشتری موفق خواهید ماند.

 • مفید و مختصر

علائمی موفق هستند که پیامی را به شکل کاملاً مختصر مخابره کنند.

 پیام تبلیغات باید در کمترین زمان ممکن به مخاطبان هدف منتقل شود. شلوغ کردن تابلو با کلمات تصاویر و متن و جزئیات زیاد خوانایی را کاهش می ‌دهد.

 ناحیه‌ ای از طرح و تابلو که خالی از گرافیک است اصطلاحاً ناحیه سفید نامیده می‌ شود. این ناحیه به اندازه سایر ملاحظاتی که برای طراحی رعایت می ‌شود مهم است.

 اصولاً ۳۰ تا ۴۰ درصد از نمای علائم باید به‌ عنوان فضای سفید برای خوانایی بهتر و بهینه باقی بماند. البته لازم به ذکر است که فضای سفید می‌ت واند رنگی نیز باشد.

 • خوانایی فونت

برای ایجاد خوانایی حداکثری باید از سبک فونت ‌های خوانا و واضح و تایپ تمیز استفاده کرد.

از فونت ‌های پررنگ ‌تر، سیاه و بزرگتر برای اولویت بخشیدن به پیام ‌های اصلی نسبت ‌به سایر اجزای تابلو استفاده شود.

 یک قانون کلی در مورد طراحی تبلیغات این است که هرگز از بیش ‌از دو فونت در یک متن نباید استفاده کرد که آن دو فونت نیز باید مکمل یکدیگر باشند.

از فونت هایی استفاده شود که از راه دور نیز خوانا باشند. اگر از حروف انگلیسی استفاده می ‌کنید از ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک بهره ببرید.

 • تصاویر و گرافیک مرتب

طراحی تصاویر و گرافیک ‌ها و متون را با به‌ کارگیری حاشیه مرتب و منظم کنید. افزودن یک کاشی تا بیست و پنج درصد سرعت خواندن را می‌ت واند افزایش دهد بکارگیری خط و مرز برای برخی تابلو ها و بیلبورد های اتوبان که مردم به ‌سرعت از کنار آن عبور می ‌کنند می ‌تواند کاری کند چشم‌ ها بر روی پیام متمرکز شود.

 • نورپردازی

علائم نورانی بسیار چشمگیر تر هستند و در شب نیز نورپردازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اغلب بیلبرد ها و بنر ها با لامپ ‌های فلورسنت که بسیار پرنور هستند نورپردازی می ‌شوند. اغلب تابلو های حروف برجسته و لایت باکس ها نیز با چراغ ‌های ال ‌ای ‌دی کم‌ مصرف روشن می ‌شوند .

جهت آشنایی با انواع لامپ در تابلو های تبلیغاتی کلیک کنید.

 • استفاده از عناصر و حروف سه‌ بعدی

گرافیک‌ های سه‌ بعدی و حروف برجسته که از درون نورپردازی می‌ شوند روش خلاقانه و هوشمندانه برای تمایز هستند. اغلب تابلو ها و علائم استاندارد بدون ذره ‌ای تغییر هستند. گاهی خارج شدن از چارچوب ‌ها و خلق اثری که به شکل مثبت سبب تمایز می ‌شود هم به ‌سرعت می ‌تواند توجه را جلب کند و هم بیشتر در ذهن و خاطره نفوذ می ‌کند.

 از تمام خلاقیت خود جهت ایجاد یک علائم تبلیغاتی مؤثر و نوین باید استفاده کرد.

 بدون ‌شک مهم ‌ترین مرحله از تولید یک اثر تبلیغاتی ایده‌پردازی و داستان‌سرایی است. بنابراین بیشترین زمان برای تولید آن باید صرف ایده‌ پردازی شود.

 • فوریت ایجاد کنید

برای خرده ‌فروشی ‌ها و کسب ‌و کار های کوچک خرید های فوری بیشترین میزان فروش را ایجاد می ‌کند. بنابراین با وا داشتن مردم به خرید با به‌کارگیری عباراتی همچون فروش ویژه در مدت ‌زمان محدود و تخفیف و دریافت خدمات رایگان یک ‌روزه ترغیب‌ کننده است و به مشتریان کمک می ‌کند فرصت ‌هایی برای صرفه ‌جویی و یا استفاده حداکثری از تجربه خرید خود پیدا کنند.

علائم تبلیغاتی که تعامل با مشتریان ایجاد می‌ کند می‌ تواند برای یک کسب ‌و کار معجزه کند و فروش و درآمد را به‌ طور چشمگیری افزایش دهد.

پس از این استراتژی تابلوهای تبلیغاتی را با توجه به نکات ذکر شده بهبود ببخشید و از همه مهم‌ تر انجام طراحی و تولید تابلو های خود را مجموعه باسابقه و متخصص شرکت عرفان بسپارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button