انواع لامپ در تابلوهای تبلیغاتی را بشناسید

انواع لامپ در تابلوهای تبلیغاتی

در صنعت تابلوسازی و به‌ خصوص برای تابلوهای تبلیغاتی روشنایی از اهمیت ویژه ‌ای برخوردار است.

بدون شک همگی از نقش تابلوهای نورانی در جذب مخاطبین و مشتریان آگاهی داریم. بنابراین برای کسانی که به ‌دنبال نصب تابلوهای حروف برجسته و یا سایر تابلوها برای مغازه فروشگاه و هر مکان تجاری دیگری هستند، لازم است که با انواع لامپ ‌ها در تابلوهای تبلیغاتی ‌آشنا شوند.

 وقتی نوبت به تابلوهای روشن برای کسب ‌و کار می‌ رسد عموماً چند نوع انتخاب اصلی دارید. برخی از آن‌ ها مانند لامپ ‌های نئونی و فلورسنت از سابقه طولانی ‌تری برخوردارند در حالی‌ که برخی دیگر مانند LED و SMD از تکنولوژی پیشرفته تر و بهینه ‌تری بهره می ‌برند. در ادامه این مطلب شرح کاملی از انواع لامپ های ذکر شده که در تابلوهای تبلیغاتی به کار می ‌روند ارائه خواهیم داد. همراه ما باشید.

انواع لامپ در تابلوهای تبلیغاتی

از جمله انواع لامپ در تابلو های تبلیغاتی عبارتند از:

 • لامپ نئونی در تابلو تبلیغاتی

اولین نوع نورپردازی در حروف و تابلوها با لامپ نئونی در سال ۱۹۱۲ توسط ژرژ کلود انجام شد. پس از آن به طور گسترده نورپردازی و استفاده از لامپ نئونی و سایر لامپ ها در تابلوسازی گسترش یافت. لامپ نئونی کاربرد فراوانی در تابلو های ویترین مغازه دارند. این لامپ از چند جزء اصلی تشکیل ‌شده است:

 • حباب شیشه ‌ای
 • کاتد
 • گاز نئون

 گاز نجیب نئون موجود در محفظه شیشه‌ ای با جریان الکتریکی که توسط کاتد به آن اعمال می‌شود و تخلیه الکتریکی درخششی قرمز تا نارنجی مانند از خود ساطع می ‌کند.

  سایر گازهای نجیب هم ‌خانواده آن مانند آرگون با رنگ آبی روشن، هلیوم صورتی مایل به قرمز، کریپتون نور زرد و سفید و زنون بنفش روشن در این لامپ‌ ها و با ترکیب با نئون استفاده می ‌شود، تا بیش ‌از صد و پنجاه رنگ جدید را تولید کنند.

 بنابراین ویژگی چراغ‌ های نئونی از دیرباز تا کنون برای صنعت تبلیغات ایده‌آل هستند. از لامپ ‌های نئونی به ‌عنوان نورپردازی برجسته، بهبود نورپردازی ساختمان ‌ها و یا جلب توجه برای محصول یا خدمات استفاده می‌ شود.

ویژگی ‌های لامپ نئونی

چند دلیل اصلی برای محبوبیت چراغ‌ های نئونی و به‌ کارگیری آن‌ ها در تابلو سازی و سایر کاربرد ها عبارتند از:

 1. عمر طولانی

در حالی ‌که سایر لامپ ‌ها عمری حدود شش ماه تا یک‌ سال دارند عمر لامپ‌ های نئونی به ‌صورت متوسط بین پنج ‌تا ده سال است. در صورت نگهداری صحیح حتی تا بیست سال دوام می ‌آورند. طول عمر آن ‌ها تحت تآثیر عواملی همچون حساسیت به گرما و بارهای الکتریکی است که سبب خرابی سیم ‌کشی نور می ‌شود. به‌ طور کلی نگهداری از آن نیز آسان است.

 1. قابلیت تنظیم

از بزرگ‌ترین مزایای چراغ ‌های نئونی آزادی در طراحی است. لوله ‌های شیشه‌ ای که در چراغ‌ ها استفاده می ‌شوند را طراحان می ‌توانند به هر شکل دلخواهی که تمایل داشته باشند چه به ‌عنوان تابلو و چه برای مصارف دیگر و ساخت حروف طراحی کنند.

 1. برجسته ‌سازی کسب ‌و کار

چراغ ‌های نئونی دارای طیف گسترده ‌ای از رنگ ‌های زنده هستند که می ‌توانند نیاز زیبایی ‌شناسی یک کسب ‌و کار و تابلو های تبلیغاتی را برآورده کنند. برخلاف چراغ‌ های ال‌ ای ‌دی این لامپ ‌ها می ‌توان در همه جهات نور خود را ساطع کنند. بنابراین دید سیصد و شصت درجه ایجاد می ‌کنند.

 • لامپ فلورسنت در تابلو تبلیغاتی

از لامپ‌ های فلور سنت در تابلوسازی معمولاً برای روشنایی تابلوهای بیلبورد و بنر در شب استفاده می‌ شود که به‌ صورت نورافکن و لامپ ‌های بزرگی که به یک بیلبورد تبلیغاتی نورپردازی می‌ کنند، آن ‌ها را به یاد دارید.

 این لامپ ‌ها نور کارآمدی دارند که برای روشنایی ساختمان‌ ها، دفاتر و فروشگاه‌ ها، انبار ها نیز به کار برده می‌شوند. ساختار آن ‌ها به لامپ ‌های نئونی شباهت زیادی دارد.

ساختار لامپ فلورسنت

 لامپ فلور سنت از یک شیشه مهر و موم شده تشکیل ‌شده که این لوله معمولاً حاوی گاز آرگون است که در فشار کم نگهداری می ‌شود. مقداری جیوه و پوشش پودر فسفر نیز در این لوله موجود است. در انتهای لوله الکترودهایی جهت هدایت الکتریسیته تعبیه ‌شده که زمانی‌که چراغ را روشن می ‌کنید جریان الکتریکی از الکترودها عبور کرده و ولتاژ بالایی به گاز اعمال می‌ کند. در اثر تخلیه الکتریکی نور نامرئی آن با پودر فسفر واکنش داده و نور سفیدرنگ قوی به چشم می ‌رسد .

ویژگی لامپ فلورسنت

لامپ ‌های فلورسنت در بسیاری از حوزه‌ های صنعتی، تجاری و مسکونی کاربرد دارند. اغلب در انبار ها، میادین ورزشی، روشنایی بیلبورد ها و بنر ها، خیابان، پل، تونل، ساختمان ‌هایی با سقف بلند از این نوع لامپ استفاده می ‌شود.

 بازده نوری بالای آن ‌ها برای نورپردازی مناطق بزرگ عالی است. همچنین لامپ ‌های فلورسنت سطح نور یکنواخت مناسب برای فضا های اداری فراهم می‌ کند که برای مقاصد تجاری نیز کاربرد خوبی دارند.

چهار نوع لامپ فلورسنت شامل فلورسنت با الکترود، بدون الکترود، ترابیند و کم ‌مصرف هستند. این لامپ ‌ها در دو نوع T8 برای مصارف تجاری و صنعتی و در اندازه کوچکتر T5 برای تابلو ها و نمایشگر ها  به‌ کار گرفته می ‌شوند.

 • لامپ LED در تابلوهای تبلیغاتی

ال‌ ای‌ دی مخفف  عبارت دیود ساطع کننده نور است. در این لامپ ‌ها جریان الکتریکی از یک ریزتراشه عبور می‌کند و منابع نوری کوچکی را روشن می ‌کند بنابراین نور مرئی تولید می‌ شود. لامپ ‌های ال‌ ای ‌دی کاربرد گسترده ‌ای در صنعت دارند و ده ‌ها نوع از آن در اشکال مختلف برای کاربردهای خاص تولید می ‌شود.

 در صنعت تابلوسازی و در ساخت تابلوهای حروف برجسته از ال ‌ای ‌دی های نواری و ریسه ای استفاده می ‌شود. نور ساطع شده توسط لامپ ال ‌ای‌ دی در سه نوع سفید گرم، سفید سرد و رنگ آبی روشن است. چراغ ‌های ال ‌ای ‌دی معمولاً نمی ‌سوزد اما عمر مفید دارد به‌گونه‌ ای که یک استهلاک را تجربه می‌ کنند به ‌گونه‌ ای که در طول زمان نورشان به ‌آرامی کم می ‌شود.

ویژگی‌ های لامپ LED

ویژگی‌ های این لامپ‌ های استاندارد که در زیر آورده‌ شده است بیان می‌کند که چرا بهترین گزینه برای مصارف تبلیغاتی هستند.

 1. عمر طولانی

لامپ‌ های ال ‌ای ‌دی با کیفیت از پنجاه هزار تا صد هزار ساعت دوام دارند که چیزی حدود سه ‌تا شش سال بیشتر از لامپ ‌های فلورسنت هستند و سطح  روشنایی خود را به دلیل عدم وجود گاز نسبت  ‌به نئون و فلورسنت در طول عمر خود حفظ می ‌کنند.

 1. روشنایی چشم‌ نواز

 لامپ ‌های ال ‌ای ‌دی نور شفاف و قوی منتشر می ‌کند به ‌گونه ‌ای که هم در شب به‌ خوبی نمایانند و هم در روز اگر روشن باشد می ‌توان نور آن را تشخیص داد.

 1. صرفه‌ جویی در انرژی

 ال ‌ای ‌دی ها نور را در جهت خاصی ساطع می ‌کنند و آن ‌ها یکی از کم‌ مصرف ‌ترین منابع نوری موجود هستند و تا هفتاد و پنج درصد انرژی کمتری نسبت‌ به نورهای رشته ‌ای مصرف می‌ کنند.

سایر مزایای لامپ‌ های ال ‌ای ‌دی این است که به ‌هیچ ‌عنوان مانند منابع نوری دیگر گرما تولید نمی‌کنند. حاوی جیوه نیستند، بنابراین دوستدار محیط زیستند. برخلاف لامپ ‌های نئونی که ممکن است گرم شدنشان زمان‌ بر باشد ال ‌ای ‌دی در هوای سرد نیز عملکرد خوبی دارد. روشن و جذاب اند. برخی از آن ها از رنگ ‌های تند و درخشان برای جلب توجه استفاده می ‌کنند.

 به ‌طور کلی لامپ ‌های ال‌ای‌دی درخشندگی محسور کننده مشابه نئون ایجاد می‌ کند اما کارآیی بالاتر و دوام بیشتری نسبت ‌به آ ن‌ها دارند. لامپ ‌های ال ‌ای ‌دی که در تابلوسازی به کار می ‌رود بسیار کوچک اند و بسیاری از تابلو های ال ‌ای‌ دی در مقایسه با تابلوهای نئون سبک ‌تر اند. بر خلاف تابلوهای نئونی می‌ توان تبلیغات روی تابلوی ال ‌ای ‌دی را قابل ‌برنامه ‌ریزی و متناسب با نیاز خود تغییر داد تا هر طور که می ‌خواهید نمایش داشته باشند.

 • لامپ‌های RGB در تابلو تبلیغاتی

 لامپ های RGBبا ترکیب نورهای قرمز- سبز- آبی کار می ‌کنند. این سه رنگ را به روش ‌های مختلف ترکیب می ‌شوند تا رنگ موردنظر به ‌درستی تولید شود. با توجه به پیچیدگی این کنترلرها امروزه هر نوع رنگی را می ‌توان با چراغ ‌های RGB LED ایجاد کرد. در این نوع لامپ ‌ها از مدارهای الکترونیکی برای کنترل انتشار و ترکیب رنگ ‌ها استفاده می‌ شود. بر این اساس بیش ‌از شانزده میلیون رنگ با این سه ‌رنگ می ‌توان ایجاد کرد.

 • لامپ SMDدر تابلو تبلیغاتی

چراغ های SMD نوع پیشرفته ‌ای از چراغ‌ های ال ‌ای ‌دی هستند. البته به‌ صورت دقیق تر می ‌توان گفت که ماژول های اس ام دی به ‌طور گسترده در ساخت چراغ و نوار های ال ‌ای ‌دی برای کاربرد های مختلف استفاده می ‌شوند. این فناوری در هر جایی‌ که نیاز به راندمان بالا و کنترل دقیق توزیع نور باشد استفاده می ‌شود.

 از ویژگی‌های این نوع می ‌توان به مصرف برق پایین و استاندارد های بالای ایمنی اشاره کرد. انواع چراغ اس ام دی وجود دارد که هر نوع با یک سری اعداد مشخص می ‌شود که اندازه سطح روشنایی مربوط به لامپ را تعیین می‌ کند. در بین تمام انواع آن نوع 3012 و 2835 عمر طولانی ‌تر و بهترین عملکرد را دارد.

شرکت عرفان متخصص در تولید و طراحی انواع تابلو تبلیغاتی و انواع حروف برجسته آماده ارائه محصولات خود به متقاضیان گرامی است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان عرفان در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button