راهنمای نگهداری از دستگاه چاپ یووی

نگهداری از دستگاه چاپ یووی

چاپ یووی یک بخش در حال ‌رشد در صنعت چاپ و سفارشی ‌سازی محصولات است. از آنجا که این روش از چاپ بخش زیادی از این صنعت را در اختیار دارد، تولیدات صنعتی تجاری و خانگی همگی شاخه ‌هایی هستند که چاپ یووی در آن‌ها به ‌وفور کاربرد دارد. بنابراین آگاهی از راهنمای نگهداری از دستگاه چاپ یووی برای دارندگان آن بسیار ضروری است.

نگهداری از دستگاه چاپ یووی

نکات صحیح نگهداری و چرخه تمیز نگه ‌داشتن اجزای این دستگاه به حفظ کیفیت چاپ و طول عمر آن کمک شایانی می‌ کند. از جمله این نکات عبارتند از:

 • تمیز کردن هد چاپگر یووی

اکثر چاپگرهای جدید یووی دارای عملکرد تمیز کننده هستند که در سیستم به ‌صورت خودکار هدهای چاپگر را با اسپری تمیز می‌ کند. این عملکرد به جلوگیری از جمع شدن مرکب در هد کمک می ‌کند.

با وجود این سیستم خودکار تمیز کننده توصیه می ‌شود که حتماً از روش دستی برای عملکرد و کارایی بهتر دستگاه برای پاکسازی هد استفاده کنید. این کار اکیداً توصیه می ‌شود چرا که سبب کاهش در مصرف مرکب و در نتیجه کاهش هزینه ‌ها خواهد شد ابزارهای مورد نیاز برای پاکسازی هد مایع تمیز کننده، سوزن و سرنگ دستکش است.

 در قسمت آخر به‌ صورت کامل نحوه تمیز کردن را شرح خواهیم داد.

 • تعویض لوله ‌های جوهر

در طی ماه ‌ها استفاده از دستگاه، جوهر یووی سبب می ‌شود ناخالصی ‌ها در لوله ‌ها و مسیر جوهر رسوب کنند و گرفتگی ایجاد کنند. توصیه می ‌شود این لوله ‌ها هر ۶ ماه یک‌ بار و یا بیشتر بسته به مقدار و میزان استفاده از دستگاه تعویض شوند.

 • نگهداری از ریل

پیشنهاد می ‌شود که هر ۲ ماه یک ‌بار ریل سربی را روغن ‌کاری کنید. این روش نگهداری سبب کاهش نویز های چاپی خواهد شد همچنین این کار می ‌تواند سایش و پارگی ناشی از اصطکاک را نیز کاهش دهد.

 • نگهداری از خط کش گریتینگ

اپراتور به وسیله یک پارچه نرم آغشته به مقداری الکل می ‌تواند به ‌آرامی سطح خط کش توری را پاک کند تا گرد و غبار و سایر آلودگی‌ ها را بزداید. بهتر است که ماهی یک ‌بار این کار انجام شود.

 • تمیز کردن سطح و میز کار دستگاه

 در استفاده روزانه به ‌صورت منظم مرکب باقی‌ مانده روی ‌میز کار و گرد و غبار روی بدنه چاپگر را با استفاده از پارچه نرم و آغشته به الکل پاک کنید.

 • تمیز نگه ‌داشتن محیط

وجود گرد و خاک و محیط کثیف مستقیماً و کیفیت چاپ و کیفیت خود دستگاه اثر گذار است. آلودگی ‌های محیطی با ایجاد نقاط ناخالص و سبب محو شدگی و ایجاد الگوهای خاموش و بدون چاپ بر روی متریال خواهد شد. بنابراین تمیز کردن و تهویه روزانه محیطی که دستگاه در آن قرار دارد بسیار مهم و حائز اهمیت است.

 • تمیز کردن فیلتر هوای لامپ یووی

سیستم خنک ‌کننده جوهر به‌ صورت هفتگی باید تمیز شود تا سبب اختلال در عملکرد صحیح لامپ ‌هایUV دستگاه نشود.

 • خاموش کردن صحیح دستگاه

برای جداسازی برق دستگاه از منبع تغذیه حتماً توجه کنید که قبل ‌از آن دستگاه به ‌طور کامل خاموش شده باشد.

 • نگهداری هد چاپگر یووی

هد چاپگر همیشه یکی از مهم ‌ترین و پر هزینه ‌ترین بخش ‌ها در چاپگر است. بنابراین مهم است که هد دستگاه چاپ یووی در بهترین حالت نگهداری شود تا عمر چاپ طولانی با بالاترین کیفیت ارمغان چاپگر باشد.

 برای بررسی گرفتگی هد چاپگر ابتدا یک چاپ آزمایشی انجام دهید تا ببینید وضعیت آلودگی و گرفتگی آن در چه حد است. گرفتگی نازل ‌ها می ‌تواند مشکلات چاپ زیادی ایجاد کند. چک کردن نازل به‌ صورت روزانه تضمین می‌کند که از وضعیت عملکرد دستگاه همیشه اطلاع و آگاهی داشته باشیم.

 نشانه ‌هایی برای اطمینان از گرفتگی هد و نازل وجود دارد. اگر متوجه شدید که تصویر چاپ ‌شده برخلاف همیشه کم‌ رنگ است و یا نقاط بی ‌رنگ در تصویر چاپی وجود دارد گواه آنست که نازل دچار آلودگی شده‌ است.

نگهداری و چک کردن نازل دستگاه چاپ یووی

چنانچه هنگام بررسی نازل و در هنگام چاپ در خطوط رنگی چاپ، شکاف ‌هایی مشاهده کردید در صورتی ‌که باید بدون وقفه و به‌ صورت کامل چاپ شود به ‌صورت زیر عمل کنید:

 • بررسی سطح جوهر مهم است مخزن های جوهر را باز کنید تا مطمئن شوید جوهر به میزان کافی وجود دارد یا خیر.
 • وضعیت لوله ‌های جوهر و سرنگ نگهداری آن را بررسی کنید تا دچار سوراخ شدگی یا پارگی نشده باشد.
 • مخزن نگهداری جوهرها را بردارید و از لوله مخزن جوهر به وسیله یک سرنگ مکش کنید تا جوهر اضافی و زائد خارج شود.
 • اگر در هنگام مکش جوهر صدای نشتی هوا وجود داشته باشد متوجه می‌شوید که درپوش و اسفنج آن ازبین‌ رفته و نیاز به تعویض دارد.

نحوه تمیز کردن هد چاپگر یووی

برای تمیز کردن هد و تمام قطعات آن به روش زیر عمل کنید:

 • کل هد دستگاه به‌ علاوه فیلترهای آن را از چاپگر یووی بردارید و لوله خروج گاز یا همان اگزوز را باز کنید.
 • از یک سرنگ برای کشیدن و تزریق مایع تمیزکننده از فیلتر به هد چاپگر استفاده کنید.
 • در این مرحله مایع به‌ همراه جوهر از لوله اگزوز خارج می ‌شود.
 • مراحل بالا را چندین مرتبه تکرار کنید تا حدی‌ که مایع تمیزکننده به ‌صورت شفاف و بدون مواد زائد خارج شود.
 • یک سرنگ هوا آماده کنید و هوا را به همان فیلتر تزریق کنید تا محلول پاک‌کننده نیز به ‌طور کامل خارج شود و سپس درب لوله اگزوز را مجدد نصب کنید.
 • هد دستگاه و نازل را با یک پارچه نرم پاک کنید.
 • توجه کنید که در طول این عملیات محلول پاک‌کننده با دوشاخه نازل تماس پیدا نکند.

هد چاپگرهای یووی اصلی ‌ترین جز از یک دستگاه چاپ است. لذا نگهداری صحیح و مراقبت‌ های روزانه و سرویس هفتگی ماهانه تجربه استفاده از دستگاه را بهبود می ‌بخشد و به افزایش عمر دستگاه کمک می‌کند.

توصیه‌هایی در خصوص نگهداری از دستگاه چاپ یووی

دانستن برخی نکات و رعایت آن به بخش اساسی در برنامه نگهداری از دستگاه چاپ یووی تبدیل ‌شده است. علاوه ‌بر موارد فوق که بیشتر در خصوص تمیز نگه ‌داشتن قسمت‌ های مکانیکی دستگاه است گاهی آموزش صحیح و شناخت دستگاه نکات کلی نیز از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار است.

 • آموزش صحیح اپراتور

مراقبت روزانه از چاپگرهای یووی باید در درجه اول توسط اپراتور روزانه که به‌ صورت صحیح آموزش ‌دیده شده انجام بگیرد. وجود برخی تکنسین ‌ها که آگاهی کاملی از شرایط نگهداری دستگاه چاپ دارند نیز می ‌تواند مفید باشد. از همه مهم‌تر آموزش سرپرست دستگاه های چاپ از وجود ۲ یا چند نفر که آگاهی کافی در خصوص مراقبت از دستگاه دارند اطمینان خاطر ایجاد می ‌کند.

 • آگاهی از اطلاعات دستگاه چاپ

یکی از مهم‌ ترین نکات نگهداری از دستگاه چاپ UV داشتن اطلاعات دستگاه و مشخصات آنست. درمورد فرآیند چاپ یووی قوانینی وجود دارد که کاربر به‌ خوبی باید از آن آگاه باشد.

به ‌عنوان مثال برخی اطلاعات نظیر حداکثر فاصله هد از دستگاه مهم است اگر از این حد فاصل تجاوز کنید دستگاه مقدار زیادی مه پاشی تولید می‌ کنند رعایت فاصله لازم برای قطعه کار و هد و نازل چاپگر ضروری است.

 • نگهداری عمومی

میزان و نحوه تعمیر و نگهداری از دستگاه به محصولی که روی آن چاپ می ‌شود بستگی دارد بدین ‌صورت که متریال و محصولاتی که صاف نیستند غبار جوهر بیشتری را تولید می‌ کند. بنابراین به نگهداری مکرر دستگاه نیاز است. یک توصیه آنست که در پایان هر شیفت ۸ ساعت از کار، دستگاه پاک‌ شود.

 تنها از مواد شیمیایی توصیه‌ شده برای دستگاه به همراه پارچه ‌های بدون پرز استفاده کنید. وجود غبار و پرز به ‌سلامت و عملکرد دستگاه لطمه می ‌زند.

 تمیزکاری را ابتدا از قسمت زیرین کالسکه چاپ شروع کنید و سپس به هد و نازل برسید. دستمالی که استفاده می‌کنید کاملاً باید آغشته به محلول تمیزکننده شود.

 جوهرهای خشک ‌شده باید کاملاً پاک و تمیز شوند.

چنانچه برای انجام این نکات و نگهداری از دستگاه چاپ یووی وقت بگذارید مطمئن باشید که سال ‌ها بدون وجود مشکل دستگاه ‌ها برای شما و کسب ‌و کار شما بدون مشکل فعالیت می‌کنند.

 شرکت عرفان پیشرو در تولید انواع محصولات تبلیغاتی با چاپ یووی بوده و آماده همکاری با متقاضیان گرامی است.

2 دیدگاه

  • سلام و وقت بخیر
   دستگاه یووی دستگاه حساسی است که نیاز به نگهداری صحیح و درست دارد. بدون شک همچون هر دستگاه صنعتی دیگری نگهداری صحیح عمر مفید دستگاه را افزایش خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button